Details
Languages
English
Grade
4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th, 10th, 11th, 12th, Adult Ed, Higher Ed
Resource Type
Activities, Workbooks, Worksheets
Product
Digital
Pages
50 Pages
Subject
Money, Seasonal, Life Skills
Standard
Common Core Mathematics Standards
Description
Thank you for your interest in my product!!
This is a NO PREP, print and go workbook!
This resource includes:
- 2 levels
- Valentine's Day Party Planning / RSVP worksheet
- Total cost page
- Reflection pages (4)
- Teacher answer key - Level 1 - Total Cost & Reflection Page Level 2 - All
- Suggested follow up activities
- Bonus worksheet
Level 1 " Dollar UP Amount - NO CHANGE (Ex. $3.00)
- Items to purchase pages with 17 total items (2 - 3 per page)
- Reflection page with 10 questions
- 11 worksheets with 126 questions
- Partial answer key
Level 2 " Exact Retail Amount - Dollar Amounts WITH change (Ex. $2.48)
- Items to purchase pages with 17 total items (2 - 3 per page)
- 3 different leveled reflection pages
- 13 worksheets with 144 questions
- FULL answer key
- A total of 25 different worksheets and 274 questions.
This resource is designed to help students understand and practice the budgeting and shopping process. Pictures of real food items are used as well as tags with prices as visuals. Students will identify how much is needed of a product, calculate multiple quantities, calculate the total cost and reflect on the purchases.
This is a NO PREP, print and go workbook!
This resource includes:
- 2 levels
- Valentine's Day Party Planning / RSVP worksheet
- Total cost page
- Reflection pages (4)
- Teacher answer key - Level 1 - Total Cost & Reflection Page Level 2 - All
- Suggested follow up activities
- Bonus worksheet
Level 1 " Dollar UP Amount - NO CHANGE (Ex. $3.00)
- Items to purchase pages with 17 total items (2 - 3 per page)
- Reflection page with 10 questions
- 11 worksheets with 126 questions
- Partial answer key
Level 2 " Exact Retail Amount - Dollar Amounts WITH change (Ex. $2.48)
- Items to purchase pages with 17 total items (2 - 3 per page)
- 3 different leveled reflection pages
- 13 worksheets with 144 questions
- FULL answer key
- A total of 25 different worksheets and 274 questions.
This resource is designed to help students understand and practice the budgeting and shopping process. Pictures of real food items are used as well as tags with prices as visuals. Students will identify how much is needed of a product, calculate multiple quantities, calculate the total cost and reflect on the purchases.
Thank you for your interest in my product!! This is a NO PREP, print and go workbook! This resource includes: - 2 levels - Valentine's Day Party Planning / RSVP worksheet - Total cost page - Reflection pages (4) -... more
0
Overall review score
Displaying All Reviews | 0 Reviews
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
More from this shop

5
(1)
Free

5
(1)
Free

5
(1)
$21.00

$5.00

$6.00

$5.00

$6.00

$5.00

$5.00

$5.00

$5.00

$6.00

$5.00

$5.00

$5.00
Similar items

$3.50

$5.99

$3.00

$1.99

$0.95
$1.00
-5% Off

$5.00

$4.00

$1.75
$3.50
-50% Off