Details
Languages
English
Grade
3rd, 4th, 5th, 6th, 7th, 8th, 9th, 10th, 11th, 12th
Resource Type
Activities, Task Cards, Worksheets
Product
Digital
Pages
68 Pages
Subject
Addition, Money, Life Skills
Standard
Common Core Mathematics Standards
Description
Thank you so much for your interest in my product!
This is a NO PREP, print & go resource.
This download includes:
- 2 different levels
- 2 money pages
- Total of 34 different worksheets & 132 questions
- Answer key included for Dollar Up, Do You Have Enough, What is the Total Cost & Reflection Pages
Level 1 - Bills Only (Items up to $33.00 and totals up to $45.00)
- 1 Product with Price Tag - What is the Dollar Up Amount - 6 questions
- 5 Product with Price Tag - Do You Have Enough Pages " 3 questions per page
- 5 Product with Price Tag " Circle How Much Money You Need " 3 questions per page
- 5 What is the Total Cost - adding 2 or 3 items " 3 questions per page - Whole dollar or .25 & .50 cents (Ex. $2.00 + 1.25 or $3.00 + $3.50 multiple quarters are not used in one problem)
- Reflection page with 10 questions
Level 2 - Bills & Coins (Items up to $33.00 and totals up to $45.00)
-1 Product with Price Tag - What is the Dollar Up Amount - 6 questions
- 5 Product with Price Tag - Do You Have Enough Pages " 3 questions per page
- 5 Product with Price Tag " Circle How Much Money You Need " 3 questions per page
- 5 What is the Total Cost - adding 2 or 3 items " 3 questions per page - Real product prices used.
- Reflection page with 10 questions
This is a paper based, VALENTINE'S DAY themed resource. Products featured are Valentine's Day related: candy, cards, decorations etc.
This resource is designed to expose students to a variety of real-world shopping situations. Students are given a prices on products and are asked to look at the money provided and determine if they have enough money. Students will also be asked look at the price of real products and identify the correct amount of money needed. Students will also calculate totals of multiple items
How to use this product:
•Print out and have students complete as a worksheet/ workbook.
•Print & laminate for repeated use for fast finishers.
•Project pages onto the board to complete as a class. Have students take turns coloring or circling the correct amount of money.
•Project pages onto board and have student use the cut out or laminated money to present the correct dollar up amount needed for each question.
This is a NO PREP, print & go resource.
This download includes:
- 2 different levels
- 2 money pages
- Total of 34 different worksheets & 132 questions
- Answer key included for Dollar Up, Do You Have Enough, What is the Total Cost & Reflection Pages
Level 1 - Bills Only (Items up to $33.00 and totals up to $45.00)
- 1 Product with Price Tag - What is the Dollar Up Amount - 6 questions
- 5 Product with Price Tag - Do You Have Enough Pages " 3 questions per page
- 5 Product with Price Tag " Circle How Much Money You Need " 3 questions per page
- 5 What is the Total Cost - adding 2 or 3 items " 3 questions per page - Whole dollar or .25 & .50 cents (Ex. $2.00 + 1.25 or $3.00 + $3.50 multiple quarters are not used in one problem)
- Reflection page with 10 questions
Level 2 - Bills & Coins (Items up to $33.00 and totals up to $45.00)
-1 Product with Price Tag - What is the Dollar Up Amount - 6 questions
- 5 Product with Price Tag - Do You Have Enough Pages " 3 questions per page
- 5 Product with Price Tag " Circle How Much Money You Need " 3 questions per page
- 5 What is the Total Cost - adding 2 or 3 items " 3 questions per page - Real product prices used.
- Reflection page with 10 questions
This is a paper based, VALENTINE'S DAY themed resource. Products featured are Valentine's Day related: candy, cards, decorations etc.
This resource is designed to expose students to a variety of real-world shopping situations. Students are given a prices on products and are asked to look at the money provided and determine if they have enough money. Students will also be asked look at the price of real products and identify the correct amount of money needed. Students will also calculate totals of multiple items
How to use this product:
•Print out and have students complete as a worksheet/ workbook.
•Print & laminate for repeated use for fast finishers.
•Project pages onto the board to complete as a class. Have students take turns coloring or circling the correct amount of money.
•Project pages onto board and have student use the cut out or laminated money to present the correct dollar up amount needed for each question.
Thank you so much for your interest in my product! This is a NO PREP, print & go resource. This download includes: - 2 different levels - 2 money pages - Total of 34 different worksheets & 132 questions -... more
0
Overall review score
Displaying All Reviews | 0 Reviews
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
0
0%
More from this shop

5
(1)
Free

5
(1)
Free

5
(1)
$21.00

$5.00

$6.00

$5.00

$6.00

$5.00

$5.00

$5.00

$5.00

$6.00

$5.00

$5.00

$5.00
Similar items

$2.00

$2.00

$1.25

$7.20

$1.25

$1.25

$1.25

$1.25